Kome je do morala u politici, neka ide u NSPM

„Odmrzavanje“ Prelaznog trgovinskog sporazuma

Komentari (25) COMMENTS_ARE_CLOSED
1 ponedeljak, 28 decembar 2009 15:11
Goran Jevtović
Ovo nije tekst, ovo je inzvaredna analiza! Bravo gospodine Miroviću.
Ali, dok sluđeni srpski narod sve to dozna, biće suviše kasno. Nažalost svih nas.
Preporuke:
0
0
2 ponedeljak, 28 decembar 2009 16:19
Jasna Simonović
Ovo je lepo napisan i koristan tekst, ali sasvim je (ѕa njih) normalno da EU teži da izbalansira "nelegalan" upliv robe u Srbiju (npr. neѕvaničan mrežni marketing sa prodajom iz vansrpskih centara ili dugogošnje "firma na firmu", "ime na ime" poskočice) sa suprotnim pravcem, pa u tom smislu jeste politički značaj primaran jer je za veliki broj pravnih entiteta iz već priznatih zemalja lakše da se operu odgovornosti na višem nivou...tako nekako...

"Ali, ponovo se postavlja logično pitanje."...Da, postavlja se logično pitanje: Kada se "izrabi" toliki jelovnik, kako je moguće izbeći podrigivanje?..
Ma, nema šanse..tu smo tata-mata!
Preporuke:
0
0
3 ponedeljak, 28 decembar 2009 16:21
brm
zar izvanredna analiza ne može da bidne u tekstualnom obliku?
Preporuke:
0
0
4 ponedeljak, 28 decembar 2009 16:37
Lukijan
Naizgled složeno, a u suštini "prosto ko pasulj" ! A onaj koji treba to da shvati, opet neće (ili ne može). Jer "neda đavo il' neda Bog" !
Preporuke:
0
0
5 ponedeljak, 28 decembar 2009 17:22
Mladen
Centar mete Miroviću!
Preporuke:
0
0
6 ponedeljak, 28 decembar 2009 18:00
STOJKO BANJALUKA
Sta nam vredi ovakva analiza,kad je vecina naroda zaslepljena iluzijom o boljem sutra u truloj EU.
Preporuke:
0
0
7 ponedeljak, 28 decembar 2009 21:36
Ala
Interes drzave (misli se na drzavu koja ima ozbiljnu vladu i predsednika,a toga nema u Srbiji) je da zastiti sopstvenu proizvodnju,narocito poljoprivrednu tj.prehrambenu industriju.
Zbog sankcija nabujali su tajkuni,opljackan narod,ugasla namenska i sve srodne industrije.Ti isti tajkuni vladaju i danas:njihovi su lanci banaka(lepo Jasna kaze -skrivenih iza stranih imena),mega-marketa,osiguravajucih zavoda, koji peru novac za strane banke i prave spoljnotrgovinski disbalans.
O sramnoj ulozi EBRD-a pisao je "Tabloid".I da je pola tacno,strasno je.
Kraj Torlaka i njegovih mogucnosti Srbija je uvezla vakcine?Apoteke su nam se pretvorile u drogerije s kojekakvim para-farmaceutskim sredstvima!
U drzavi koja se kune u evropske vrednosti(whatever) na sceni su provincijski paceri-ekonomisti,"Rupe",secikese....
Zato mi Klunija za TV imamo.
Preporuke:
0
0
8 ponedeljak, 28 decembar 2009 22:12
au mile
Ovo je prvi tekst koji sam pročitao u vezi sa "necarinskim barijerama" koje ističe evropska unija prema zemljama koje nisu u njihovom krugu. Kvalitet robe je svetinja. Tržište evropske unije nije buvljak iti mesto na koje se može izneti bilo kakva roba. Međutim, pribavljanje sertifikata, vršenje tipskih ispitivanja u međunarodno priznatim laboratorijama mnogo košta. Već u startu su eliminisani mnogi "mali" i "srednji" proizvođači. Samo oni retki, najveći i najbogatiji srpski proizvođači mogu da pribave skupe sertifikate i izađu na zahtevno EU tržište.Primer Hemofarma iz Vršca - Babić je poneo titulu najboljeg menadžera jer je uspeo da pribavi sve dozvole za pristup američkom tržištu.Mnogo gora stvar je to što Srbija, čak i kad uzima skupe kredite, to čini po uslovima koji u startu eliminišu domaće proizvođače. Na primer, kada je bila nabavka brojila za EPS, evropska banka je tražila da ponuđač na tenderu ima u prethodnoj godini prodato toliko brojila, što nijedan naš proizvođač nije mogao da ispuni. Slično je i sa građevinskim projektima za izgradnju puteva,mostova isl. Daju nam se krediti ali pod takvim uslovima da jedino strane firme mogu dobiti tender - zbog referenc liste uza koju se traži da je firma koja učestvuje na tenderu u poslednjih nekoliko godina ostvarila toliki i toliki finansijski promet, toliko i toliko urađenih sličnih projekata i tome sl. To znači da priče Tome Nikolića i ostalih koji tvrde da na EU tržištu nema šta da radimo nisu bez debelog osnova. Naša tržišta su zemlje koje su liberalnije i otvorenije z anaše proizvode, a to su zemlje Afrike, Azije pa čak i Rusija, koja zna šta je dobro i to može da kupi.
Preporuke:
0
0
9 utorak, 29 decembar 2009 01:02
BB jedan
Članstvom u Evropskoj uniji dobija se - prema evroeuforičarima - šansa (?!). To znači da mi trampimo nešto vrlo realno - deo državne teritorije - da bi za uzvrat dobili šansu, tačnije, šansu da EVENTUALNO dobijemo šansu.
Preporuke:
0
0
10 utorak, 29 decembar 2009 09:44
Realan
Tekst Mirovica je dobar, ali ne uzima u obzir jednu vaznu, mozda najbitniju komponentu ulaska u EU. Nije to ni bolji zivot, ni vise para, ni manje nezaposlenih, to je ustrojstvo! Ulaskom u Evropsku Uniju postajemo pravno ustrojeni kao ostali clanovi, a to znaci ne samo da cemo morati da donesemo neophodne zakone, vec cemo morati i da ih primenjujemo, sto sada nije slucaj. Onda kada budemo pravno ustrojeni, oseticemo nesto sto dugo nismo: red! Onda cemo i znati da zivimo u drzavi koja moze da nas zastiti kada smo ugrozeni, a ne kao sada u ovoj losoj imitaciji drzave.
Odmrzavanje Prelaznog sporazuma i podnosenje kandidatuje jeste politicka akcija koja treba Tadica da izvuce na sledecim izborima, ali mi srbi ne smemo da zaboravimo da osim EU nam nema drugog puta ako zelimo da nasim potomcima obezbedimo opstanak u Srbiji.
Preporuke:
0
0
11 utorak, 29 decembar 2009 13:49
dsn
Za "realan i ustrojstvo".Mislim da nam nikakvo ustrojstvo ne moze nadoknaditi ekonomsku stetu o kojoj pise Mirovic.Uostalom,ustrojstvo se ne "sipa u traktor", sto bi rekli nasi evropejci.Takodje,ni Evropa nikakvo "ustojstvo" ne priznaje na stetu svojih interesa.
Preporuke:
0
0
12 utorak, 29 decembar 2009 14:25
BB jedan
@Realan
Izgleda, poštovani Realni, da su Evropljani u većini nerealni jer ne shvataju da je najvažnije biti pravno ustrojen. Oni misle da je važno imati posao, bolji život, više para. Zato političari i ne raspisuju referendume na kojima bi se građani izjašnjavali da li žele da uđu u Evropsku uniju. Jer tamo gde je referendum raspisan i gde je građanima objašnjeno šta ih čeka – tamo je odgovor bio „ne“.
Preporuke:
0
0
13 utorak, 29 decembar 2009 20:53
Realan
@BB jedan
kada sam govorio o pravnom ustrojstvu, mislio sam na Srbiju i njene stanovnike. Nama je pre svega neophodno da imamo red u zemlji, da se osetimo sigurnim u institucije svoje zemlje, pa tek onda mozemo ocekivati bolji zivot, puno para... Evropljane, kako ih nazivas, ne zanima pravno ustrojstvo, jer se to kod njih podrazumeva, tamo se zna koja institucija sta radi.
Mi kakvi smo, nismo sposobni da sami brinemo o sebi, vec je potrebno da imamo nekog uz nas da bi nas gurao napred, a kada ste jednom clan Evropske porodice, onda idete zajedno napred, hteli vi to ili ne.
Mnogi srbijanski politicari se zalazu za Evropu i evropske vrednosti, a u stvari cine sve kako bi ostalo trenutno stanje, stanje u kome se oni najbolje snalaze i obezbedjuju korist za sebe i svoje najblize.
Da li i vi uspevate da ostvarite korist za sebe i svoje najblize???
Preporuke:
0
0
14 utorak, 29 decembar 2009 22:11
Bogdan
Gospodine Miroviću, vi čitate NIN?
Preporuke:
0
0
15 sreda, 30 decembar 2009 01:03
BB jedan
@Realan
Osnovni problem Evropske unije se upravo sastoji u tome što se ne zna koja institucija šta radi. Mogao bih to da ilustrujem morem primera, ali navešću samo dva citata iz strane štampe. Prvi se odnosi na izbor ključnog čoveka EU, a drugi na donošenje evropskog antikriznog plana. „Predsednik Saveta EU, Herman van Rompij , izabran je tako što je konsenzus postignut na neformalnom sastanku zbog nemogućnosti da se na drugi način imenuje ključni čovek Unije“. „Unija nije uspela da donese zajednički plan izlaska iz krize zbog odsustva pravila o tome ko treba da donosi odluke u nastaloj situaciji. Usled nesnalaženja i dezorijentacije briselske administracije, zemlje članice su konačno počele izolovano da preduzimaju mere“.
Uveren sam da ni ovi citati a ni more drugih primera koji govore o institucionalnom haosu koji vlada u Evropskoj uniji ne bi uzdrmali Vaš san o blagodetima Evrope. Zato ovde završavam i moj komentar i diskusiju sa Vama i iskreno Vam želim svako dobro.
Preporuke:
0
0
16 sreda, 30 decembar 2009 10:55
Lukijan
@Realan:
Mi kakvi smo, nismo sposobni da sami brinemo o sebi, vec je potrebno da imamo nekog uz nas da bi nas gurao napred, a kada ste jednom clan Evropske porodice, onda idete zajedno napred, hteli vi to ili ne.

Slažem se da oni koje Vi zovete "mi" nisu sposobni da sami brinu o sebi i da mi, koje Vi zovete "vi", zahvaljujući tome što o vama brinu drugi, moramo mnogo što-šta da podnosimo hteli to ili ne. Osim toga, nije dovoljno jasno kako će to neko ko ide pored nas da nas gura napred. I što moraju da nas guraju? Šta bi nam falilo da oni idu napred, kad su već toliko vekova bili ispred nas, a da nas povuku.
Preporuke:
0
0
17 sreda, 30 decembar 2009 14:33
Licemerno
@Lukijan
Da li vi zaista zivite u Srbiji, ili ste mozda jedan od 10% "srecnih" Srbijanaca kojima je prelepo u majcici Srbiji, koji ne bi da ista menjaju, i koji su sami sebi dovoljni. Sta to vi tesko podnosite kada je rec o Evropi? Da vam je ukidanje viza povecalo temperaturu?
Danas niko nece da nas vuce sa sobom ako mi sami ne ucinimo puno da bi se izvukli iz ovog blata.
Preporuke:
0
0
18 sreda, 30 decembar 2009 19:06
XY
@Licemerno
Broj dobro stojećih gradjana, ili „srećnih“ kako Vi kažete, danas se u svim zemljama sveta - pa i u Evropskoj uniji - kreće izmedju 5 i 10 odsto. Poslednjih dvadeset godina srednja klasa je manje više svugde iščezla - postoji 5 do 10 odsto ekstremno bogatih i ogromna masa gradjana koji tavore - kako Vi kažete - u blatu. U Evropskoj uniji tu spada 20 miliona nezaposlenih, milioni povremeno ili privremeno zaposlenih, i milioni „siromašnih zaposlenih“. Ovi poslednji su baš tako definisani kao posebna kategorija u svetskim statistikama. To su ljudi koji imaju zaposlenje ali im primanja iz rada nisu dovoljna za normalan život.
Zato ste potpuno u pravu kad kažete da nas niko ne može izvući iz ove situacije,odnosno iz „ovog blata“. U svakom slučaju to ne može biti Evropska unija koja se i sama davi u blatu.
Preporuke:
0
0
19 sreda, 30 decembar 2009 21:43
Lukijan
@Licemerno
Danas niko nece da nas vuce sa sobom ako mi sami ne ucinimo puno da bi se izvukli iz ovog blata.

Evropski narodi koji su, možda, čitav vek ispred nas po opštem civilizacijskom nivou, ne mogu nas da guraju ispred sebe jer smo daleko iza njih. Mogu nam pomoći jedino ako nas povuku za sobom, da ih brže stignemo. A ni to nas neće izvući iz blata ako hrlimo da u EU uđemo sa prosjačkom torbom i golom zadnjicom koju svima nudimo da bismo zauzvrat dobili ono što nemamo. Ostvarimo evropske vrednosti u Srbiji i eto nas u EU. Ali to se ne ostvaruje nakaradnim prepisivaanjem evropskih zakona, podlizištvom i euforičnom glorifikacijom trivijalnih ustupaka koji neodoljivo podsećaju na oglodanu kost bačenu psu. Uostalom, sve je to sad kasno jer je, za one koji odlučuju o našoj sudbini i našim životima, istorija počela 5. oktobra 2000. Dosledni Marksovi učenici.
Preporuke:
0
0
20 četvrtak, 31 decembar 2009 04:33
Radoznao
Kakve veze imaju evropska civilizacija i Evropska unija? Kao što je poznato (ili bi trebalo da bude poznato), Evropska unija je nastala iz Evropske zajednice za ugalj i čelik. Njeni ciljevi su bili i ostali prevashodno ekonomski. I danas u konstitutivnim aktima Unije stoji da je njen osnovni cilj promovisanje konkurentnog tržišta.Kakve veze to ima sa evropskom civilizacijom i kulturom? Baš bih voleo da mi neko to objasni.
Preporuke:
0
0
21 četvrtak, 31 decembar 2009 09:33
Naivan
Izgleda da sam ja bio u velikoj zabludi misleci da je Evropska unija puna blagodeti koje nas cekaju, samo treba da im pristupimo, i bice i para, i putovanja, i novih kola...
Hvala vam braco sto ste mi otvorili oci da je Evropa u stvari trula, puna nezaposlenih ljudi koji jedva prezivljavaju, gde se ne zna ko sta radi, ali znaju da brane svoje interese i uslovljavaju drzave neclanice.
Od sada cu kada vidim nekog gastarbajtera da otvorim cetvoro oci: to je moguci strani placenik i izdajnik nase zemlje, cim se za saku evra odmetnuo u trulu Evropu, a nije ostao u svojoj zemlji da pruzi svoj doprinos drustvu.
Zbogom Evropo, ne volim te vise!
Preporuke:
0
0
22 četvrtak, 31 decembar 2009 20:53
Radoznao
@Naivan
Ako pod Evropom podrazumevate evropsku umetnost, nauku, civilizaciju uopšte - onda Evropu treba voleti, diviti joj se i od nje učiti.Ako pod Evropom podrazumevate Evropsku uniju i idiotske propise o krastavcima, merdevinama i spavaćicama – onda takvu Evropu treba žaliti. Svi naši umni ljudi, počev od Dositeja pa nadalje, tražili su nadahnuće u onoj prvoj Evropi. U to vreme nisu postojale briselske komisije, agencije, komesari, komunitarna pravila.... ali je evropska kultura cvetala a Evropa bila moćna i magnetski zračila svojim duhom. Sada je skrajnuta, dezorijentisana, u traganju za sopstvnim identitetom i mestom u svetu - na veliku žalost poštovalaca njene kulture i civilizacije. A ta hiljadugodišnja kultura i civilizacija nema nikakve veze sa onim glupavim pravilima o krastavcima, merdevinama, itd..... koja nam se serviraju kao „evropske vrednosti“.
Preporuke:
0
0
23 četvrtak, 31 decembar 2009 23:07
XY
@Naivan
Kad vidite nekog gastarbajtera to ne znači da je on strani plaćenik ili izdajnik naše zemlje. To znači da je on normalan čovek koji je sledio ljudsku potrebu da okuša svoju sreću. A sreću i odmeravanje sopstvenih snaga ljudi često traže negde drugde: oni iz sela u gradu oni iz grada u većem gradu. Zato mnoga deca imućnih seljaka koja bi mogla da žive kao gazde na sopstvenom imanju uz sav savremeni komfor – često dolaze u grad da rade za nekog gazdu, umesto da oni budu gazde, i da žive kao podstanari u memljivim sobicama umesto da žive u sopstvenim kućama na čistom vazduhu. Iz toga se, medjutim ne može izvući zaključak da u gradu svi imaju posao, da svi žive u komfornim stanovima i da svi voze nova kola – ukratko, da u gradovima nema bede i sirotinje. E pa, isto tako, iz činjenice da je neko iz Srbije otišao da bude gastarbajter u nekoj zemlji Unije, ne može se izvući zaključak da u tim zemljama nema nezaposlenih, poluzaposlenih, loše plaćenih, bede i sirotinje. Ukratko, da u zemljama Unije vlada blagostanje. Statistike neumoljivo govore da većina gradjana Unije sve lošije živi i da „država blagostanja“ – što je bio zvaničan termin za socijal-demokratski model evropskog društva – praktično više ne postoji. Da zaključim, kad vidite nekog gastarbajtera to baš ništa ne znači. Niti da je on izdajnik, niti da je strani plaćenik, niti da je u Srbiji živeo loše, niti da je u Srbiji živeo dobro, niti da u EU radi za šaku dolara, niti da u EU radi za gomilu dolara...
Preporuke:
0
0
24 petak, 01 januar 2010 14:44
Realan
@XY
Uz duzno postovanje, mislim da niste razumeli sustinu komentara koji je poslao Naivan. Poredjenje odlaska dece imucnih i drugih seljaka iz sela u grad sa odlaskom ljudi iz Srbije u Evropu radi posla je smesno i govori o tome da ne poznajete uzroke ovih dveju migracija. Prva migracija je posledica komunisticke kampanje od 1946. da se stvori sto vise proletera, na racun seljaka, jer su seljaci bili uporiste monarhije i kralja. Zato smo imali masovnu industrijalizaciju, ogromne fabrike i mnostvo plavih kragni, a poljoprivreda je konstantno zanemarivana. Druga migracija je posledica nemogucnosti nasih gradjana da se zaposle u Srbiji, jer se ovde odavno ne ceni strucnost, postenje i odgovornost, vec ulagivanje i beskonacna lojalnost, i naravno neobrazovanost. Zato su oni koji su stisli petlju, otisli u Evropu da rade, i zive koliko toliko normalno. Evropa moze biti ovakva ili onakva, ali je jos uvek mesto gde se obrazovani, strucni ljudi mogu zaposliti.
Preporuke:
0
0
25 subota, 02 januar 2010 00:01
XY
@Realan
Očigledno nisam bio dovoljno precizan. Želeo sam jednostavno da kažem sledeće. Iz činjenice da ljudi napuštaju Srbiju i odlaze u Z.Evropu ne može se automatski izvesti zaključak da u Z. Evropi nema nezaposlenih i da tamo teku med i mleko. To sam uporedio sa DANAŠNJOM pojavom napuštanja sela da bi se došlo u gradove. Iz toga se ne može zaključiti da u gradu nema nezaposlenih i da je u gradovima život lagodan i bez problema. Ukratko, pravac migracija prema nekoj destinaciji nije dokaz da na toj destinaciji vlada blagostanje. A upravo takvo uprošćavanje je veoma često u našoj javnosti. Svaki pokušaj ukazivanja na probleme sa kojima se suočava Evropska unija – o čemu se inače u evropskoj štampi otvoreno piše – kod nas se dočekuje rečima: pa kad je tamo tako loše zašto ljudi idu tamo. Na taj način se onemogućava svaka ozbiljna diskusija. To bi bilo kao kad bi svaki pokušaj da se ukaže na broj nezaposlenih, podstanara, siromašnih u Beogradu bio dočekan sledećim rečima: pa kad je tako loše u Beogradu zašto ljudi napuštaju sela i manje gradove da bi došli u Beograd. Posle takve rečenice svaki pokušaj da se ukaže na bilo koji problem koji tišti Beograd postaje nemoguć.

Po meni, ukazivati na REALNE probleme u Evropskoj uniji je potrebno da bi naš svet konačno počeo da razmišlja kako da unapredi život u sopstvenoj zemlji a ne da rešenje traži samo u nekoj vrsti bekstva. Istovremeno to ne znači da je neko protiv Evrope. Naprotiv. U Evropu treba ići ali ne kao jeftina radna snaga i pripadnik drugorazredne nacije. Kad bismo se tako ponašali i Evropa bi nas drukčije gledala.

Inače, potpuno se slažem sa Vama u pogledu prvih posleratnih migracija iz sela u gradove, njihovih motiva i posledica.
Preporuke:
0
0

Anketa

Da li će, po vašem mišljenju, „Zajednica srpskih opština“ na KiM biti formirana do kraja 2023. godine?
 

Republika Srpska: Stanje i perspektive

Baner
Baner
Baner
Baner
Baner
Baner